"Klíčová schopnost, kterou vás ve škole nenaučí, je umět lidi kolem sebe motivovat a nadchnout je pro váš nápad."

- Warren Buffett

Připadá Vám postavit se před lidi a něco povídat jako něco nepředstavitelného? Je to pro Vás dokonce zlým snem? Nevíte, jak nakopnout své kolegy k vyšším výkonům? Inspirovat ke změně? Sníte snad o svých vlastních seminářích a workshopech a nevíte, jak na to?

Představte si, že by vás lidé poslouchali se zájmem a nakonec vám tleskali. Že se to může stát komukoliv, jenom ne vám? 

Co takhle vést tým? Organizovat setkání, moderovat, inspirovat, motivovat nebo jen správným způsobem dát zpětnou vazbu? To všechno se dá naučit. Hravě, jednoduše, krok za krokem. Navíc svým vlastním tempem.

Kdo jsme?

Jsme řečnický klub, který se zaměřuje na zlepšení komunikačních dovedností svých členů.

Toastmasters je nezisková organizace, jejímž posláním je zlepšovat komunikační, prezentační a lídrovské dovednosti svých členů.  Mimo to si můžete rozvíjet schopnost sebeprosazení, aktivního a přátelského vedení lidí, motivace, inspirace i v běžné komunikaci. Vše probíhá v přátelském prostředí a příjemné atmosféře.

Vést vlastní semináře, workshopy, točit skvělá videa či lépe a efektivněji komunikovat se zákazníkem. Organizovat setkání lidí, ať už firemní či komunitní – vše bude pro vás po zkušenostech v Toastmasterech hračka.

Zdokonalíte se také v naslouchání a dávání kvalitní zpětné vazby. Pokud se už jako skvělý řečník cítíte, můžete své znalosti a zkušenosti poměřit s jinými spíkry na soutěžích v připravených projevech či improvizacích. A to i na mezinárodní úrovni. Své schopnosti pak můžete předávat dál prostřednictví mentoringu (možná ještě radši “jako mentor”, workshopy pro jiné Toastmastery nebo pro veřejnost. Jedná se o řečnický klub, ne o placený kurz. Není zde žádný učitel. Členové se učí navzájem. V klubu postupně vyrůstají dobří spíkři, kteří pak častěji zaujímají roli hodnotitelů a předávají nováčkům řadu tipů na zlepšení.

A jak to tedy funguje?

Setkání mají jasně definovanou strukturu.

Připravené řeči

Nejlepší způsob učení je praxe. Několik členů klubu si připraví řeč podle manuálu pro tvorbu řečí. Následně ji přednese před publikem, které se skládá z pravidelných členů i hostů. Každá řeč má za cíl zlepšit konkrétní schopnost řečníka. Nakonec je řeč ohodnocena přiděleným hodnotitelem. Vždy tedy víte, na čem dále pracovat.

Improvizace

Ne vždy máme dostatek času na přípravu. Při improvizacích si trénujete schopnost vymyslet svou řeč během několika vteřin a odprezentovat ji před publikem. Improvizace zvyšují sebevědomí a schopnost rychle a efektivně jednat v neobvyklých situacích.

Hodnocení

Hodnocení je důležitá součást každého setkání. Díky zpětné vazbě získá daný řečník podnět, na čem dále pracovat, a co příště vylepšit. Nejen že bude Váš projev hodnocen jiným členem, i vy můžete hodnotit jiné projevy. Naučit se kvalitně udělovat zpětnou vazbu je přínosné i pro hodnotitele.

Vedlejší role

Připravené řeči, improvizace a hodnocení nejsou jediné způsoby, jak se zapojit. Na setkání můžete plnit jednu z následujícíh rolí:

Časoměřič

Jelikož máme na setkání omezený čas a nechceme přetahovat, musíme měřit čas jednotlivým vystupujícím. Této role se vždy chopí jeden ze členů klubu a je zodpovědný za to, aby se setkání příliš neprotahovalo.

Moderátor

Jedná se o nejdůležitější a asi i nejtěžší roli, která vyžaduje pečlivou přípravu, aby setkání proběhlo plynule a bez problémů. Moderátor provádí členy celým setkáním, spojuje jednotlivé části do sebe a působí jako prostředník mezi vystupujícími a diváky. Chceš se stát profesionálním moderátorem? Kde jinde začít trénovat, než v klubu Toastmasters!

Přijďte se podívat na setkání